Miro a Toastmasters

K Toastmasters som sa dostal, ako sa hovorí, ako slepé kura k zrnu. Dokonca by som povedal, že Toastmasters si našlo mňa. ?

Bolo to jednú peknú sobotu, keď som skoro zmeravel od nudy a vtedy ma moja frajerka poslala na skusy. Údajne niekde na škole prebieha súťaž v rečnení. Tak som sa posadil do hľadiska – samozrejme v bezpečnej vzdialenosti. Som introvert a som na to hrdý. Okrem toho som bol aj veľmi hanblivý a prezentovať na verejnosti bola moja „smrť“.

Údajne sa ale nelíšim od priemeru, lebo aj v prieskumoch vyšlo, že ľudia majú najväčší strach s prezentovaním na verejnosti. Ja som mal podobne problém rozprávať pred publikom. To u mňa znamená traja a viac ľudí. Potili sa mi ruky, zajakával som sa, ťažko som hľadal slová.

Na súťaži si ku mne prisadla jedna milá slečna a spýtala sa ma, či sa viem postaviť na pódiu a niečo o sebe povedať. „Rozhodne nie!“ – bola moja odpoveď.

Porozprávala mi o tom, že sa to dá cvičiť a že je to všetko len otázka praxe. Vo mne to vyvolalo zvedavosť a chuť niečo urobiť až tak veľmi, že asi po 20 min. rozhovore sme si ťapli na to, že do roka a do dňa budem stáť na súťaži na pódiu.

Stávku som prehral. Nebolo to do roka a do dňa. Ale asi o dva roky som stál na pódiu v priestoroch levickej synagógy a meral si sily v pripravených humorných rečiach s rečníkmi z celého Slovenska. Neskôr na súťaži v Bratislave kde som spoznal veľa úžasných ľudí. Stále mám rešpekt pri prezentovaní na verejnosti ale teraz si to viem užiť. Zlepšili sa aj moje vyjadrovacie schopnosti, moja gestikulácia a reč tela. Toto všetko som sa naučil v Levickom klube Toastmasters, ktorý som začal navštevovať koncom roku 2015. Stal som sa členom a postupne plnil projekty z manuálov.

Byť v komunite Toastmasters je pre mňa prínosné, benefity vidím v osobnom ale aj v pracovnom živote. V komunikácií s ľuďmi v práci, na úradoch ale aj s priateľmi na káve. Na stretnutiach klubu si môžem precvičovať komunikačné zručnosti nielen v pripravených rečiach ale aj v improvizáciách.

Zlepšovať sa vo vyjadrovaní myšlienok v známom prostredí, ktoré vás podporuje, je veľké plus. Naučil som sa dávať a prijímať spätnú väzbu, ktorá vás posúva vždy o kus dopredu. Ale vnímam to tak, že Toastmasters nie je len o rečnení a líderste. Toastmasters je hlavne o ľuďoch. Stretol som sa s mnohými podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a stal som sa členom rôznych spolkov, spoločenstiev a komunít.

Zmenil som zamestnanie. Mám otvorené a úprimné vzťahy. Vyjadrujem sa asertívne a viem prijímať a dávať spätnú väzbu. Za toto všetko vďačím Toastmasters – hlavne klubu Toastmasters Levice. No najviac som vďačný za svoje rozhodnutie niečo urobiť.